Modern Farmhouse 5 Drawer Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Modern Farmhouse 5-drawer chest is crafted from poplar solids and knotty white oak veneers with a flea market white finish. It features bottom case dust proofing, cedar-lined bottom drawers, and felt-lined top drawers.
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 56 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flea Market White w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Modern Farmhouse 5 Drawer Chest
Create an inviting space with the Modern Farmhouse chest. Crafted with poplar solids and knotty white oak veneers, this piece features bottom case dust proofing, cedar lined bottom drawers, fully stained interior drawers and premium felt lined top drawers. The flea market white finish with heavy distressing accompanied by washed brass elongated bar pull hardware offers a neutral palette of finish and adds texture to any space.
Product Details
| Cubes | 32.54 |
|---|---|
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Washed Brass Elongated Bar Pull Hardware | Yes |
| High-Low Veneer Pattern | Yes |
| Combined_dimensions | W40 x D18 x H56 |
| Feature_1 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_2 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_3 | Bottom Case Dust Proofing |
| Feature_4 | Premium Felt Lined Top Drawers |
| Feature_5 | Cedar Lined Bottom Drawers |
| Feature_6 | Fully Stained Interior Drawers |
| Feature_7 | Washed Brass Elongated Bar Pull Hardware |
| Feature_8 | High-Low Veneer Pattern |
| Epcubes | 32.54 |
| Epboxwidth | 43.5 |
| Epboxdepth | 21.46 |
| Epboxheight | 60.24 |
| Epprodwidth | 40 |
| Epproddepth | 18 |
| Epprodheight | 56 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 215 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 56 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flea Market White w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
Why buy the Modern Farmhouse 5 Drawer Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.