Magnolia Manor 5 Drawer Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This 5-drawer chest features a European Traditional design with an antique white finish and weathered brown whitewash top. It offers felt-lined top drawers, cedar-lined bottom drawers, and full extension metal glides.
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor 5 Drawer Chest
This 5-drawer chest is the perfect way to accent your room with an effortless blend of European Traditional design. Weathered brown whitewash top paired with the antique white finish creates a truly unique look. Softness is added to the design with canted corners and rounded pilasters, accompanied by bead molding on each drawer front. The chest features fully stained interior drawers, felt lined top drawers, and cedar lined bottom drawers that are accented by custom antique pewter bail and knob hardware.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W38 x D19 x H54 |
| Box Dimensions | W41 x D22 x H58 |
| Cubes | 30.28 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| Felt-Lined Top Drawer | Yes |
| Cedar-Lined Bottom Drawer | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Canted Corners | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Antique Pewter Bail & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 180 lbs. |
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor 5 Drawer Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.