Carlisle Court 5 Drawer Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This luxurious 5-drawer chest is crafted from rubberwood solids and hickory veneers with a Chestnut finish. It features carved details, full extension drawers with felt and cedar lining, and antique brass hardware.
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut w/ Dusty Wax |
| Style | Traditional |
| Collection | Carlisle Court |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Carlisle Court 5 Drawer Chest
Indulge in luxury with the Carlisle Court five drawer chest. Crafted with excellence using rubberwood solids and rustic hickory veneers, this chest features a Chestnut with Gray Dusty Wax finish. The chest has carved corbels that accent fluted pilasters. The base showcases acanthus leaf carvings and square turned bun feet. There are five full extension drawers for optimal storage. The top drawer has a bluff-cut drawer front giving the illusion of multiple smaller drawers while still offering deep storage. The drawer fronts are wood framed and feature bead molding for added dimension and are accented with Antique Brass knob and drop ring hardware. The top drawer is felt lined, and the bottom drawer is lined with cedar. Combine the grand feel of the past with today’s luxurious lifestyle with the Carlisle Court five drawer chest.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 31.33 |
|---|---|
| Combined_dimensions | W41 x D18 x H58 |
| Feature_1 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_2 | Carved Corbels |
| Feature_3 | Fluted Pilasters |
| Feature_4 | Acanthus Leaf Carvings |
| Feature_5 | Bluff-Cut Top Drawer Front |
| Feature_6 | Felt Lined Top Drawer |
| Feature_7 | Cedar Lined Bottom Drawer |
| Feature_8 | Antique Brass Knob & Drop Ring Hardware |
| Epcubes | 31.33 |
| Epboxwidth | 43.3 |
| Epboxdepth | 20.8 |
| Epboxheight | 57.3 |
| Epprodwidth | 41 |
| Epproddepth | 18 |
| Epprodheight | 58 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 231 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut w/ Dusty Wax |
| Style | Traditional |
| Collection | Carlisle Court |
| Features | Storage |
Why buy the Carlisle Court 5 Drawer Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.