Queen Poster Footboard
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The luxurious Carlisle Court queen poster footboard features a Chestnut with Gray Dusty Wax finish, crafted from rubberwood solids and hickory veneers. It showcases fluted square turned posts, acanthus leaf carvings, and decorative finials.
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 67 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut w/ Dusty Wax |
| Style | Traditional |
| Collection | Carlisle Court |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Queen Poster Footboard
Indulge in luxury with the Carlisle Court queen poster footboard. Crafted with excellence using rubberwood solids and rustic hickory veneers, this footboard features a Chestnut with Gray Dusty Wax finish. Fluted square turned posts are framed with acanthus leaf carved accents along with decorative top finials. The poster footboard is arched and features bead molding and carved acanthus leaves. Pair this footboard with the Carlisle Court queen upholstered poster headboard and poster bed rails to complete the bed. Combine the grand feel of the past with today’s luxurious lifestyle with the Carlisle Court queen poster footboard.
Product Details
| Cubes | 14.75 |
|---|---|
| Fluted Square Turned Posts | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Acanthus Leaf Carvings | Yes |
| Square Turned Bun Feet | Yes |
| Decorative Top Finials | Yes |
| Arched Cap Rail | Yes |
| Combined_dimensions | W67 x D8 x H38 |
| Feature_1 | Fluted Square Turned Posts |
| Feature_2 | Bead Molding |
| Feature_3 | Acanthus Leaf Carvings |
| Feature_4 | Square Turned Bun Feet |
| Feature_5 | Decorative Top Finials |
| Feature_6 | Arched Cap Rail |
| Epcubes | 14.75 |
| Epboxwidth | 77.5 |
| Epboxdepth | 32.5 |
| Epboxheight | 10.1 |
| Epprodwidth | 67 |
| Epproddepth | 8 |
| Epprodheight | 38 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 88 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 67 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut w/ Dusty Wax |
| Style | Traditional |
| Collection | Carlisle Court |
Why buy the Queen Poster Footboard from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.