Americana Farmhouse 5 Drawer Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Americana Farmhouse 5-drawer chest features a Dusty Taupe finish, antique brass hardware, and durable French & English Dovetail construction. It includes felt-lined top and cedar-lined bottom drawers with full extension glides.
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 45 × 55 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Americana Farmhouse 5 Drawer Chest
When details matter, choose the Americana Farmhouse 5 Drawer Chest. Finished in a Dusty Taupe and accented with antique brass drop ring pull hardware. All 5 drawers feature French & English Dovetail construction, wood framing with a beveled edge, and full extension drawer glides. The top drawer is felt lined, the bottom drawer is cedar lined, and the remaining drawers have a finished interior.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Dusty Taupe & Black |
| Dimensions | W45 x D22 x H55 |
| Box Dimensions | W45 x D21 x H55 |
| Cubes | 31.52 |
| Wire-Brushed Dusty Taupe Finish | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| Felt-Lined Top Drawer | Yes |
| Cedar-Lined Bottom Drawer | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Wood Framed Drawers w/ Beveled Edge | Yes |
| Antique Brass Drop Ring Pull Hardware | Yes |
| Weight | 211 lbs. |
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 45 × 55 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Why buy the Americana Farmhouse 5 Drawer Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.