Arden Road Queen Poster Bed
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Queen Arched Poster Headboard,Queen Panel Footboard,Panel Bed Rails
| Weight | 205 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 67 × 70 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Arden Road |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Arden Road Queen Poster Bed
In a world of fleeting trends, the Arden Road queen poster bed stands as a beacon of enduring elegance. Crafted with excellence using Poplar solids and Rustic Alder veneers, this bed features a Satin Cherry finish. The heavy arched crown of the headboard flows into faceted turned posts for a classic look and compliments the scooped center shaping of the footboard. The center panel on the headboard features high-low Rustic Alder veneers that adds dimension, while the footboard showcases column pilasters that flow into block feet. The rails offer bolt on support and the center support slat system ensures stability. When you invite the Arden Road queen poster bed into your space, you’re not just selecting furniture, you’re curating a legacy that will grace your family for years to come. With the Arden Road collection, each piece is an investment. A piece of history waiting to be passed down through the generations. A living testament to the art of design, comfort, and storytelling.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Rustic Alder Veneers |
|---|---|
| Finish | Satin Cherry |
| Dimensions | W67 x D90 x H70 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 27.06 |
| Heavy Arched Crown | Yes |
| Faceted Turned Posts | Yes |
| High-Low Rustic Alder Veneers | Yes |
| High-Low Veneer Pattern Adds Dimension | Yes |
| Footboard with Scooped Center Shaping | Yes |
| Wide Cap Rail | Yes |
| Block Feet | Yes |
| Weight | 205 lbs. |
| Weight | 205 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 67 × 70 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Arden Road |
Why buy the Arden Road Queen Poster Bed from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.