Arden Road 2 Door 10 Drawer Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This elegant 2-door, 10-drawer chest features Poplar solids, Rustic Alder veneers, and a Satin Cherry finish. It includes soft-closing drawer guides, felt-lined top drawers, cedar-lined bottom drawers, and adjustable shelves behind each door.
| Weight | 314 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 58 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Arden Road |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Arden Road 2 Door 10 Drawer Chest
In a world of fleeting trends, the Arden Road 2 door 10 drawer chest stands as a beacon of enduring elegance. Crafted with excellence using Poplar solids and Rustic Alder veneers, this chest features a Satin Cherry finish. The chest showcases column pilasters that flow into block feet. The top drawers offer clean styling with flat cut drawer fronts and premium felt lining. The three smaller center drawers are framed with bead molding accents and are flanked by two doors with high-low Rustic Alder veneers. The bottom 4 drawers feature bead molding accents, with the bottom 2 drawers lined with cedar. One removable and adjustable shelf is located behind each door. Soft closing drawer guides adds an elegant touch. The chest is accented with Antique Brass bail and knob hardware. When you invite the Arden Road 2 door 10 drawer chest into your space, you’re not just selecting furniture, you’re curating a legacy that will grace your family for years to come. With the Arden Road collection, each piece is an investment. A piece of history waiting to be passed down through the generations. A living testament to the art of design, comfort, and storytelling.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Rustic Alder Veneers |
|---|---|
| Finish | Satin Cherry |
| Dimensions | W58 x D19 x H58 |
| Box Dimensions | W61 x D22 x H62 |
| Cubes | 47.13 |
| Soft Closing Side Mounted Drawer Guides (45mm) | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Column Pilasters | Yes |
| Block Feet | Yes |
| 2 Doors with High-Low Veneer Pattern | Yes |
| One Adjustable Shelf Behind Each Door | Yes |
| Antique Brass Bail & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 314 lbs. |
| Weight | 314 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 58 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Arden Road |
Why buy the Arden Road 2 Door 10 Drawer Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.