Summer House I Mirror
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This cottage-style mirror features an oyster white finish, louvered panel accents, and an arched crown molding. It is framed with beautiful beveled glass.
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 44 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Cottage |
| Collection | Summer House I |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Summer House I Mirror
Add to your fashionable cottage look with the Summer House mirror. The oyster white finish is accented by louvered panel accents, beautiful arched crown molding and beveled glass, effortlessly framing the mirror.
Product Details
| Wood | Poplar w/ Pine Solids and Wood Products |
|---|---|
| Finish | Oyster White |
| Dimensions | W44 x D3 x H46 |
| Box Dimensions | W46 x D49 x H5 |
| Cubes | 6.54 |
| Louvered Panel Accents | Yes |
| Beveled Mirrored Glass | Yes |
| Arched Crown Molding | Yes |
| Weight | 46 lbs. |
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 44 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Cottage |
| Collection | Summer House I |
Why buy the Summer House I Mirror from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.