Queen Storage Footboard
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Thornwood Hills Queen Storage Footboard features two full extension drawers with finished interiors, plank panels, and metal strips for an industrial feel. It is constructed from rubberwood solids and mango veneers with French & English dovetail cons
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 65 × 20 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rock Beaten Brown w/ Saw Cuts |
| Style | Rustic |
| Collection | Thornwood Hills |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Queen Storage Footboard
Features two full extension drawers with finished interiors, plank panels and two metal strips to give you the industrial feel. Cannot stand alone. Pair with the headboard and rails to make a complete bed.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 19.97 |
|---|---|
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Bolt-On Rails | Yes |
| Center Support Slat System | Yes |
| Hammered Metal Strip Accents | Yes |
| Dark Antique Pewter Hand Hammered Bar Pull Hardware | Yes |
| Drawer W26 x D16 x H8 | Yes |
| Combined_dimensions | W65 x D18 x H20 |
| Feature_1 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_2 | Full Extension Metal Side Drawer Glides |
| Feature_3 | Bolt-On Rails |
| Feature_4 | Center Support Slat System |
| Feature_5 | Hammered Metal Strip Accents |
| Feature_6 | Dark Antique Pewter Hand Hammered Bar Pull Hardware |
| Feature_7 | Drawer W26 x D16 x H8 |
| Epcubes | 19.97 |
| Epboxwidth | 67.33 |
| Epboxdepth | 22.66 |
| Epboxheight | 22.66 |
| Epprodwidth | 64.63 |
| Epproddepth | 18.38 |
| Epprodheight | 20 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 129 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 65 × 20 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rock Beaten Brown w/ Saw Cuts |
| Style | Rustic |
| Collection | Thornwood Hills |
Why buy the Queen Storage Footboard from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.