California King Panel Bed Rails
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
These Magnolia Manor California King panel bed rails feature an antique white finish with heavy chipping. Crafted from rubberwood solids with oak and birch veneers, they offer a bolt-on rail system and center support slats with 5.5″ clearance.
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 86 × 9 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
California King Panel Bed Rails
Complete the look of your Magnolia Manor Queen or King Panel bed with the panel bed rails. The rails are finished in an antique white finish with a heavy chipping combination.
Product Details
| Cubes | 4.62 |
|---|---|
| Bolt On Rail System | Yes |
| Center Support Slat System | Yes |
| 5.5″ Rail Clearance | Yes |
| Combined_dimensions | W86 x D3 x H9 |
| Feature_1 | Bolt On Rail System |
| Feature_2 | Center Support Slat System |
| Feature_3 | 5.5″ Rail Clearance |
| Epcubes | 4.62 |
| Epboxwidth | 90.94 |
| Epboxdepth | 11.42 |
| Epboxheight | 7.68 |
| Epprodwidth | 86 |
| Epproddepth | 3.25 |
| Epprodheight | 9 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 44 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 86 × 9 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the California King Panel Bed Rails from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.