Queen Uph Poster Headboard
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The luxurious Carlisle Court queen upholstered poster headboard features a Chestnut with Gray Dusty Wax finish on rubberwood solids and hickory veneers. It boasts button-tufted Sand Linen chenille fabric, acanthus leaf carvings, and decorative finials.
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 67 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut w/ Dusty Wax |
| Style | Traditional |
| Collection | Carlisle Court |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Queen Uph Poster Headboard
Indulge in luxury with the Carlisle Court queen upholstered poster headboard. Crafted with excellence using rubberwood solids and rustic hickory veneers, this headboard features a Chestnut with Gray Dusty Wax finish. Fluted square turned posts are framed with acanthus leaf carved accents along with decorative top finials. The headboard has an arched crown and is upholstered in a button tufted Sand Linen chenille fabric with a nail head trim. The top center crown is highlighted with a carved pediment. Pair this headboard with the Carlisle Court queen poster footboard and poster bed rails to complete the bed. Combine the grand feel of the past with today’s luxurious lifestyle with the Carlisle Court queen upholstered poster headboard.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 22.95 |
|---|---|
| Upholstered in a Button Tufted Sand Linen | Yes |
| Fluted Square Turned Posts | Yes |
| Acanthus Leaf Carvings | Yes |
| Decorative Top Finials | Yes |
| Arched Crown | Yes |
| Center Crown Carved Pediment | Yes |
| Nail Head Trim | Yes |
| Combined_dimensions | W67 x D8 x H72 |
| Feature_1 | Upholstered in a Button Tufted Sand Linen |
| Feature_2 | Fluted Square Turned Posts |
| Feature_3 | Acanthus Leaf Carvings |
| Feature_4 | Decorative Top Finials |
| Feature_5 | Arched Crown |
| Feature_6 | Center Crown Carved Pediment |
| Feature_7 | Nail Head Trim |
| Epcubes | 22.95 |
| Epboxwidth | 70.1 |
| Epboxdepth | 58 |
| Epboxheight | 9.8 |
| Epprodwidth | 67.07 |
| Epproddepth | 7.82 |
| Epprodheight | 72 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 127 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 67 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut w/ Dusty Wax |
| Style | Traditional |
| Collection | Carlisle Court |
Why buy the Queen Uph Poster Headboard from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.