Modern View Oval Cocktail Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This oval cocktail table top features a gauntlet gray finish with wirebrush distressing, crafted from MDF with split heart oak veneers and dark pewter metal legs. It offers an open shelf design and is designed to pair with its base.
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 51 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gauntlet Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Modern View |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Modern View Oval Cocktail Table Top
Modern View oval cocktail top is paired with the base, cannot be sold separately. Constructed of MDF with split heart white oak and metal legs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 7.94 |
|---|---|
| Wirebrush Distressing | Yes |
| Dark Pewter Metal Legs | Yes |
| Bottom Shelf for Storage | Yes |
| Open Shelf Design For Clean Look | Yes |
| Combined_dimensions | W51 x D30 x H18 |
| Feature_1 | Wirebrush Distressing |
| Feature_2 | Dark Pewter Metal Legs |
| Feature_3 | Bottom Shelf for Storage |
| Feature_4 | Open Shelf Design For Clean Look |
| Epcubes | 7.94 |
| Epboxwidth | 54.9 |
| Epboxdepth | 35.2 |
| Epboxheight | 7.1 |
| Epprodwidth | 51 |
| Epproddepth | 30 |
| Epprodheight | 18 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 55 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 51 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gauntlet Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Modern View |
| Features | Storage |
Why buy the Modern View Oval Cocktail Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.