Heatherbrook Chair Side Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Heatherbrook chair side table features poplar solids and acacia veneers with a charcoal and ash finish and two-tone top. It offers a bottom shelf for storage, open grid end panels, and a block leg design.
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal & Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Heatherbrook |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heatherbrook Chair Side Table
Enhance your space with the Heatherbrook chair side table. Crafted of poplar solids and acacia veneers, this piece features a charcoal and ash finish, bottom shelf for additional storage, appealing open grid end panels, anchored by a block leg design. This unique chair side table would be a wonderful accent piece in any home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Acacia Solids and Veneers |
|---|---|
| Finish | Charcoal & Ash |
| Dimensions | W16 x D25 x H24 |
| Block Leg Design | Yes |
| Open Grid End Panels | Yes |
| Two Tone Tops in Ash with Charcoal Base | Yes |
| Bottom Shelf for Storage | Yes |
| Box Dimensions | W28 x D26 x H12 |
| Cubes | 4.75 |
| Weight | 42 lbs. |
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal & Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Heatherbrook |
Why buy the Heatherbrook Chair Side Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.