Bartlett Field Chairside Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Bartlett Field chairside table is crafted from rubberwood solids and white oak veneers with a Dusty Taupe finish. It features reeded textured panels and two fixed shelves for versatile storage or display.
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Taupe |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bartlett Field |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bartlett Field Chairside Table
Furnish your home, furnish your life with the Bartlett Field chairside table. Crafted with excellence using rubberwood solids with split heart white oak veneers, this chairside table features a Dusty Taupe finish. The chairside table has a reeded textured panel on the front and back. There are two fixed shelves that are great for storage or display items. Square block legs along with clean lines add for a contemporary feel. Convey energy and imagination with the Bartlett Field chairside table.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Dusty Taupe |
| Dimensions | W18 x D22 x H24 |
| Box Dimensions | W28 x D26 x H13 |
| Cubes | 5.3 |
| Reeded Textured Panels | Yes |
| 2 Fixed Shelves for Storage & Display | Yes |
| Square Block Legs | Yes |
| Weight | 45 lbs. |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Taupe |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bartlett Field |
| Features | Storage |
Why buy the Bartlett Field Chairside Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.