Robin Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44774
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power reclining sofa with smooth box-border backs and faux chaise seats that offer head-to-toe adjustable comfort using side-mounted controls and toggles.
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Smoke |
| Style | Transitional |
| Collection | Robin |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Robin Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44774
The Robin Power Reclining Sofa with Headrest and Lumbar is elegantly casual. Smooth box-border backs and chaise seats provide a neat, clean look with head-to-toe adjustable comfort. Graceful rolled arms hint at formality but have a laid-back flare.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Clean, casual design with traditional touches | Yes |
|---|---|
| Smooth, supportive box-border foam backs | Yes |
| Faux box-border chaise seats and footrests provide easy lounging for the full length of the body | Yes |
| Rolled tapered arms with a slight flare | Yes |
| Welt trim and topstitching accents | Yes |
| Recline both the left and right seats with the touch of a button | Yes |
| Simply use the 3 toggles on the side-mounted control panels for head-to-toe customizable comfort in both the left and right seats | Yes |
| Two toggles enable power adjustment of the of the headrest and lumbar for support of the head, neck and back | Yes |
| One toggle reclines the back and simultaneously raises the legrest | Yes |
| Home button returns you to the upright seated position | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Smoke |
| Style | Transitional |
| Collection | Robin |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Why buy the Robin Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44774 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.