Morrison Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44766
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power reclining sofa with plush channel-tufted chaise seats, adjustable headrests and lumbar support via side-mounted controls and built-in USB charging.
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 86 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Morrison |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Morrison Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44766
The Morrison Power Reclining Sofa with Headrest and Lumbar has irresistibly plush cushioning. Billowy armrests and channel tufted seats offer up the perfect expanse for naps. Curvy backs and legrests adjust head to toe for TV, talking or tuning out!
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Casual curves and inviting laid-back style | Yes |
|---|---|
| Plush, cushiony blown-fiber backs offer customizable support | Yes |
| Channel tufted chaise seats and legrests on each end adjust to create broad zones of comfort | Yes |
| Slightly flared arms topped with ample padding | Yes |
| Accented with decorative topstitching | Yes |
| Recline both the left and right seats with the touch of a button | Yes |
| Side-mounted toggle control panels on both sides enable adjustment of backs, legrests, headrests and lumbar | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 86 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Morrison |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Why buy the Morrison Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44766 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.