Mackenzie Queen Sleep Sofa – 510435
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Queen-size sleep sofa with timeless rolled pleated arms, patented ComfortCore® cushions and a standard Supreme Comfort innerspring mattress for elegant seating that converts to a bed.
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 87 × 36.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Traditional |
| Collection | Mackenzie |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Mackenzie Queen Sleep Sofa – 510435
Turn any room into a stylish and functional guest room with the Mackenzie Queen Sleep Sofa. Timeless and on-trend, it features a sophisticated look that blends easily with your existing pieces. Its rolled, pleated arms, foam back and ComfortCore® cushions deliver just the right amount of comfort and support for a short or a long sit. Decorative wood legs add a touch of tradition to complete the look. And, overnight guests will love the Queen size Supreme ComfortTM quilted innerspring mattress that measures 5.5” thick. Includes two 20” accent pillows. A matching ottoman is available separately.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Stylish and versatile Queen size sleep sofa | Yes |
|---|---|
| Timeless, sophisticated design | Yes |
| Patented ComfortCore® cushions | Yes |
| Rolled, pleated arms | Yes |
| Foam back | Yes |
| Includes two 20” accent pillows | Yes |
| Includes standard Supreme ComfortTM quilted innerspring mattress | Yes |
| Queen mattress dimensions 71.5” L x 60” W x 5.5” H | Yes |
| Recommended Queen sheet size 110” L x 90” W (approx.) | Yes |
| Total length of slepeer when bed is pulled out and fully extended is 89″ | – |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions that maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
| Matching ottoman available separately | Yes |
Videos
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 87 × 36.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Traditional |
| Collection | Mackenzie |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Why buy the Mackenzie Queen Sleep Sofa – 510435 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.