Blair 6 Piece Sectional
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Armless Chair – Cognac,Console – Cognac,Corner Wedge – Cognac,Armless Recliner P2 & ZG – Cognac,L Arm Recliner P2 & ZG – Cognac,R Arm Recliner P2 & ZG – Cognac
| Weight | 547 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 117 × 130 × 41 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac Leather |
| Style | Leather |
| Collection | Blair |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Blair 6 Piece Sectional
Kick off your shoes and sink into the majestic Blair six piece sectional. Crafted with Solid Hardwood, Plywood and Laminated Veneer Lumber, this sectional features Semi-Aniline Top Grain Leather with Match in a Cognac finish. PVC Vinyl is matched to the leather and is located on the outside backs and sides, meaning everywhere your body touches is real genuine leather! The Blair six piece sectional offers dual zero gravity power recline with a power articulating headrest. The zero gravity recliner mechanism has shown to have immense health benefits including better blood flow and helping those struggling with posture issues. In zero gravity, the neutral spine position can strengthen back muscles, decompress the spine, and reduce tension or discomfort in the neck and shoulders, resulting in enormous benefits on posture. The bucket seats add for enhanced comfort, and the full pad-over chase gives head-to-toe support. As comfortable as the Blair six piece sectional is, one cannot overlook the single and cross contrast stitching and the modified bustle back with a French seam that is sure to catch the eye. The console features a flip open top that offers deep interior storage and an AC outlet and USB-A charging port. An additional USB-A and USB-C charging port is located on each end of the sectional. Removable stainless steel cupholders in the console makes for easy cleaning. The Blair six piece sectional is the definition of when design meets comfort.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Wood | Solid Hardwood, Plywood and LVL |
|---|---|
| Finish | Cognac Leather |
| Dimensions | W130 x D117 x H41 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 122 |
| Seating Capacity | 5 |
| Arm Height | 25.6 in. |
| Back Height | 20.8 in. |
| Full Recline | 65 in. |
| Seat Depth | 20.5 in. |
| Seat Height | 20.5 in. |
| Wall to Recline | 8 in. |
| Dual Zero Gravity Power Recline w/ Articulating Headrest | Yes |
| Weight Capacity: 350lbs per Seat | – |
| No Sag Spring Seating System | Yes |
| USB-A & USB-C Charging Ports | Yes |
| Return to Home Button | Yes |
| Bucket Seating for Enhanced Comfort | Yes |
| Heavy Gauge Stitch with Crisscross Design | Yes |
| Removable Stainless Steel Cupholders in Console | Yes |
| Weight | 547 lbs. |
| Weight | 547 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 117 × 130 × 41 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac Leather |
| Style | Leather |
| Collection | Blair |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Storage |
Why buy the Blair 6 Piece Sectional from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.