Sparrow Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X712
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power wall recliner with headrest and lumbar that fits close to a wall; offers a tailored blown-fiber back, smooth chaise seat and independent power adjustments with memory and USB charging.
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 31.5 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Transitional |
| Collection | Sparrow |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Sparrow Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X712
The Emmons Power Wall Recliner with Headrest and Lumbar has casual comfort with sleek style and clean, bold track arms. A cushy back, soft chaise seat, power headrest and lumbar offer head-to-toe adjustable support. And it can be placed near a wall.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Sleek lines with graceful details and a scaled-down silhouette | Yes |
|---|---|
| Neatly tailored blown fiber back | Yes |
| Smooth chaise seat and legrest with decorative stitching | Yes |
| Tapered padded arms with subtle flare | Yes |
| Can be placed inches from a wall | Yes |
| Two memory options save your favorite reclining positions | Yes |
| Home button returns you to the upright seated position | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Adjust the back, legrest, headrest and lumbar independently | Yes |
| Use the side-mounted control panel and wireless remote for perfectly customized comfort | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 31.5 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Transitional |
| Collection | Sparrow |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Why buy the Sparrow Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X712 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.