Norton Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X820
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power wall recliner featuring a downy tailored back, rounded chaise seat and independently adjustable back, legrest, headrest and lumbar with memory settings and built-in USB; designed to sit inches from a wall.
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Stone |
| Collection | Norton |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Norton Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X820
The Norton Power Wall Recliner with Headrest and Lumbar has lush comfort with a smooth finish. The curved arms, chaise seat and pillowy back are tailored with minimal gathers. Use controls to adjust lounging support, head to toe, even near a wall.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Plush comfort with fresh, smooth style | Yes |
|---|---|
| Downy back with knife-edge tailoring and a sleek, simple finish | Yes |
| Cushy, rounded chaise seat and adjustable legrest create a supportive span for lounging | Yes |
| Gently contoured arms with refined wrap-over padding | Yes |
| Can be placed inches from a wall | Yes |
| Use the side-mounted control panel and wireless remote for perfectly customized comfort | Yes |
| Adjust the back, legrest, headrest and lumbar independently | Yes |
| Two memory options save your favorite reclining positions | Yes |
| Home button returns you to the upright seated position | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Stone |
| Collection | Norton |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Why buy the Norton Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X820 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.