Lennon Rocking Recliner – 010787
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Lennon rocking recliner with a scaled-down contemporary profile, tailored foam back and clean track arms; back, chaise seat and footrest adjust for personalized relaxation and the chair rocks when the legrest is stowed.
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Lennon Rocking Recliner – 010787
The Lennon Rocking Recliner offers the clean tailored look you love with the comfort and function you want. Size is scaled down but style is cranked up with sleek track arms and topstitching detail. Back, chaise seat and legrest adjust for relaxing.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| A sleek, contemporary recliner with streamlined style | Yes |
|---|---|
| Scaled-down size with maximum comfort | Yes |
| Tailored foam back and clean, modern track arms | Yes |
| Back, chaise seat and footrest can be adjusted for complete relaxation | Yes |
| Rocks and reclines for total comfort | Yes |
| Convenient side-mounted handle lifts the legrest into 3 supportive, safely locked positions | Yes |
| Chair can be gently rocked when the legrest is not engaged | Yes |
| Chair back can recline independently, without activating the legrest | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Personalize your recline with 16 different back positions (approximately 12” clearance space required for full recline) | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Why buy the Lennon Rocking Recliner – 010787 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.