Lakewood Power Chair w/ Power Headrest – 71U942
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Lakewood power chair with a modern low-profile chaise seat, wide padded arms and a hidden raiseable headrest; adjustable back, legrest and headrest operate via side-mounted 4-button controls and the chair includes a built-in USB port.
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 34 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Detail Color | Ice |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lakewood |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Lakewood Power Chair w/ Power Headrest – 71U942
The modern low profile and rich durable leather of the Z-Mod Lakewood Power Chair with Power Headrest are so posh. Broad padded arms add sleek curves to the smooth, linear chaise seat and back. Recline or raise the legrest or hidden headrest effortlessly.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Clean lines and a fresh low-profile design make a modern statement | Yes |
|---|---|
| Simple streamlined back with a hidden headrest that can be raised | Yes |
| A luxurious chaise seat provides a comfy and stylish spot to relax | Yes |
| Wide padded arms lend a bold accent and plush support | Yes |
| Chic topstitching adds a refined finish | Yes |
| Recline the back, raise the legrest and adjust the headrest with the touch of a button | Yes |
| Power-tilt headrest provides customizable support for your head and neck | Yes |
| Side-mounted 4-button control panels enable independent adjustment of back, legrest and headrest | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Customizable with your choice of premium grade leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| This product is available exclusively online | Yes |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 34 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Detail Color | Ice |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lakewood |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Headrest |
Why buy the Lakewood Power Chair w/ Power Headrest – 71U942 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.