Ferndale Reclining Chair – 265408
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Ferndale reclining chair with clean, modern lines, key-shaped arms and a decorative wood base; semi-attached padded back, padded outside arms and high-grade foam seat cushion create a sophisticated recliner that can be customized with matching ottoman options.
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 32 × 40 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Ferndale |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Ferndale Reclining Chair – 265408
Ferndale is a recliner with understated style and unlimited possibilities. Unique key shaped arms and a slim, inset back cushion give its clean lines a modern edge, while a solid wood base and tall tapered legs add sophistication. Our matching Ferndale Ottoman completes the look and transforms this stylish chair into a space made for relaxing. Customize it with your choice of fabrics and finishes.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Sophisticated, stylish recliner | Yes |
|---|---|
| Decorative wood base and legs | Yes |
| Welt trim | Yes |
| Padded outside arms | Yes |
| Semi-attached and padded back | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Skilled artisans cut, sew and assemble every piece of La-Z-Boy furniture | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
Videos
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 32 × 40 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Ferndale |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Why buy the Ferndale Reclining Chair – 265408 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.