Dorian Rocking Recliner – 010755
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Dorian rocking recliner with oversized proportions, soft lines and a cozy bucket seat; it rocks and reclines with a side-mounted handle and ratcheting back positions for adjustable relaxation.
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 43.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Fossil |
| Style | Transitional |
| Collection | Dorian |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Dorian Rocking Recliner – 010755
The Dorian Rocking Recliner features large-scale proportions with soft cushions and tapered arm rests for laid-back style. It’s also a relaxing rocker with a cozy bucket seat and a smooth, tranquil motion that will lull you into a state of calm.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Rocker | Yes |
Product Details
| Comfortably styled recliner with the ability to rock cares away | Yes |
|---|---|
| Oversized scale, soft lines and a pub-style back create a refined casual look | Yes |
| Rocks and reclines for total comfort | Yes |
| Convenient side-mounted handle lifts the legrest into 3 supportive, safely locked positions | Yes |
| Chair can be gently rocked when the legrest is not engaged | Yes |
| Chair back can recline independently, without activating the legrest | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Personalize your recline with 16 different back positions (approximately 12” clearance space required for full recline) | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 43.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Fossil |
| Style | Transitional |
| Collection | Dorian |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Why buy the Dorian Rocking Recliner – 010755 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.