Charlotte Power Recline
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
| Dimensions | 38.5 × 28 × 43.3 in |
|---|---|
| Brand | BarcaLounger |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dobbs Putty |
| Style | Transitional |
| Collection | All Recliners |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charlotte Power Recline
Transitional winged pub-back recliner available in manual push thru the arms recline or with power recline and power headrest. The recliner features shaped track arms, pad over chaise seating with pocketed coil springs that fully support your legs and eliminates pressure points, nail head accents on the outside wings and outside arms. Power recliner has the controller on the outside arm and has USB ports A & C. Wood tapered legs.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Cover | dobbs-putty |
|---|---|
| Dimensions | D 38.5″ W 28.0″ H 43.3″ in |
| Seat Dimensions | D 20.5″ W 21.5″ H 20.5″ in |
| Power Headrest | Yes |
| Wood Finish | Dark Walnut |
| Nails | Antique Brass |
| Upholstery Type | All Leather |
| Weight | 112 lbs |
| Arm Height | 25.0 |
| Wall Proximity | 17.5 |
| Reclined Length | 68.3 |
| Recliner Type | Low-Leg Recliner |
| Recline Mechanism | Power Recliner |
| Upholstery | Leather |
| Dimensions | 38.5 × 28 × 43.3 in |
|---|---|
| Brand | BarcaLounger |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dobbs Putty |
| Style | Transitional |
| Collection | All Recliners |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Why buy the Charlotte Power Recline from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.