Bennett duo® Reclining Chair – P94899
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Bennett Duo reclining chair with rolled cigar arms, tapered wood legs and a patented ComfortCore® cushion; power recline via a side-mounted 2-button controller, built-in USB and optional battery operation provide convenient, supportive seating.
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37.5 × 39.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Bennett |
| Features | Customizable, Fabric, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Bennett duo® Reclining Chair – P94899
With its rolled cigar arms, tapered wood legs and crisp welt detail, the Bennett Reclining Chair makes a stylish statement in any room. But inside its refined look lies the unexpected power to recline. Simply use the side-mounted 2-button controller to recline the back and activate the power legrest. A built-in USB port charges your phone or tablet. And, the patented ComfortCore® cushion provides optimum support for a short or long sit. Part of our award-winning duo® series, Bennett is the perfect chair for watching TV, reading or just relaxing after a long day.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Power | Yes |
Product Details
| Award-winning design | Yes |
|---|---|
| Reclines at the touch of a button | Yes |
| Built-in USB port | Yes |
| Patented ComfortCore® cushion | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and finishes | Yes |
| Plugs into an AC outlet or runs on an optional battery pack | Yes |
Videos
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37.5 × 39.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Bennett |
| Features | Customizable, Fabric, Power |
Why buy the Bennett duo® Reclining Chair – P94899 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.