Joel Power Reclining Loveseat w/ Headrest – U48761
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power reclining loveseat with plush blown-fiber backs, power-tilt headrests and side-mounted toggles; built-in USB ports let you charge devices while reclining.
| Weight | 186.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 67 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Contemporary |
| Collection | Joel |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Joel Power Reclining Loveseat w/ Headrest – U48761
Grab a spot on the Joel Power Reclining Loveseat with Headrest. Smooth lines and lush cushions catch the eye; pillowy arms pull you in. Push the button to recline the plush chaise seats and adjust headrests to a zone of comfort as stress drifts away.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| A cozy loveseat retreat with the unexpected power recline | Yes |
|---|---|
| Casual style with inviting contours and irresistible overstuffed cushioning | Yes |
| Flared arms support soft, pillowy armrests | Yes |
| Plush blown fiber backs, chaise seats and headrests | Yes |
| Handsomely accented with single-needle topstitching | Yes |
| Recline both the left and right seats with the touch of a button | Yes |
| Power-tilt headrests provide customizable support for your head and neck | Yes |
| Side-mounted toggle control panels enable adjustment of backs, legrests and headrests | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
Videos
| Weight | 186.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 67 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Contemporary |
| Collection | Joel |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Why buy the Joel Power Reclining Loveseat w/ Headrest – U48761 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.