James Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48521
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Roomy power reclining loveseat with plush bucket chaise seats, tall blown-fiber backs and power head-to-toe adjustments via side-mounted controls plus USB charging.
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Contemporary |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
James Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48521
The roomy James Power Reclining Loveseat with Headrest and Lumbar has cozy cushioning and laid-back style. Plush bucket chaise seats, pillowy backs and armrests, and power-adjustable head-to-toe support let you refine comfort in this haven for two!
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Large and luxurious with a casual and inviting profile | Yes |
|---|---|
| Tall, plush blown-fiber backs with cushy, customizable support | Yes |
| Sculpted-bucket chaise seats and legrests form a plush zone of comfort | Yes |
| Generously padded armrests | Yes |
| Decorative single-needle topstitching accents | Yes |
| Recline both the left and right seats with the touch of a button | Yes |
| Side-mounted button control panels on both sides enable adjustment of backs, legrests, headrests and lumbar | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Contemporary |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Why buy the James Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48521 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.