Cooper Loveseat w/Console P3 & ZG – Camel
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Cooper loveseat in Camel semi-aniline top grain leather features triple power zero gravity recline with power articulating headrest and lumbar support. It includes a console with hidden cupholders, wireless charging, and multiple USB ports, plus memory foam seats for lasting comfort.
| Weight | 327 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 79 × 41 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Camel Leather |
| Style | Leather |
| Collection | Cooper |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Cooper Loveseat w/Console P3 & ZG – Camel
The Cooper loveseat with console is infused with emotion! Crafted with Solid Hardwood, Plywood and Laminated Veneer Lumber, this sofa features Semi-Aniline Top Grain Leather with Match in a Camel Leather finish. PVC Vinyl is matched to the leather and used on the outside backs and sides, meaning everywhere your body touches is real genuine leather! The Cooper loveseat offers triple power zero gravity recline with a power articulating headrest and power lumbar support for optimal comfort. The zero gravity recliner mechanism has shown to have immense health benefits including better blood flow and helping those struggling with posture issues. In zero gravity, the neutral spine position can strengthen back muscles, decompress the spine, and reduce tension or discomfort in the neck and shoulders, resulting in enormous benefits on posture. An added layer of memory foam is added to the bucket seats, meaning this loveseat is not only a dream to lounge in, but is built to last. The full pad-over chaise ensures head-to-toe support. The wax crackle look with full protection, combined with the contrast single and cross stitching gives you the best of both worlds. The high panel back with a decorative trim along with the nested padded arms add for a shapely clean appearance. The console has a flip open top with deep interior storage. An AC outlet and USB charging port is located within. Additional USB-A and USB-C charging ports or located on each end of the loveseat. On top of the console is a wireless charging pad for added convenience. Wow your family and friends by pushing the power button on top of the console and watch the bottom section open like magic to reveal two hidden, stainless steel, removable and washable cupholders! Relax in livable luxury with the Cooper loveseat with console.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Wood | Solid Hardwood, Plywood and LVL |
|---|---|
| Finish | Camel Leather |
| Dimensions | W79 x D41 x H41 |
| Box Dimensions | W80 x D34 x H34 |
| Cubes | 54.3 |
| Seating Capacity | 2 |
| Arm Height | 26 in. |
| Back Height | 21 in. |
| Full Recline | 65 in. |
| Seat Depth | 21.7 in. |
| Seat Height | 20.9 in. |
| Seat Width | 23.6 in. |
| Wall to Recline | 8 in. |
| Semi-Aniline Top Grain Leather with Match | Yes |
| Triple Zero Gravity Power Recline w/ Articulating Headrest | Yes |
| Powered Lumbar Support | Yes |
| Weight Capacity: 350lbs per Seat | – |
| USB-A & USB-C Charging Ports | Yes |
| Return to Home Position with One Button | Yes |
| Hidden Stainless Steel Powered Cupholders | Yes |
| Wireless Charging Pad in Console | Yes |
| Powered Storage Panel Conceals Hidden Cup Holders | Yes |
| Weight | 327 lbs. |
| Weight | 327 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 79 × 41 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Camel Leather |
| Style | Leather |
| Collection | Cooper |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Storage |
Why buy the Cooper Loveseat w/Console P3 & ZG – Camel from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.