Colby duo® Reclining Loveseat – P93893
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Transitional power reclining loveseat with rolled arms, decorative wood legs, dual side controls and built-in USB ports; ComfortCore® seat cushions for supportive seating.
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 61 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Colby |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Colby duo® Reclining Loveseat – P93893
Take a close look at the Colby duo® Reclining Loveseat and you’ll find this easygoing favorite has the unexpected power to recline. Part of our award-winning duo series, Colby features graceful rolled arms, decorative wood legs, padded outer arms and a padded outer back. Colby’s versatile frame can be dressed up for a formal setting, or dressed more casually for a family room. Dual controllers on the outside arms let you recline and raise the legrests with ease, while built-in USB ports charge your devices. Patented ComfortCore® seat cushions provide optimum support for reading, relaxing or watching TV.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Transitional style power reclining loveseat | Yes |
|---|---|
| Rolled arms | Yes |
| Decorative wood legs | Yes |
| Padded outer arms and outer back | Yes |
| Dual side-mounted controls recline and raise the legrests | Yes |
| Built-in USB ports charge your phones or tablets | Yes |
| Patented ComfortCore® seat cushions | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
Videos
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 61 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Colby |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Why buy the Colby duo® Reclining Loveseat – P93893 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.