Maeve Swivel Gliding Chair – 225402
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
A modern barrel-style swivel-gliding chair with a plush loose back, deep attached seat and slim track arms with welt trim that both swivels 360 degrees and glides.
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 31 × 35.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maeve |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Maeve Swivel Gliding Chair – 225402
The sleek, modern barrel design of the Maeve Swivel Gliding Chair is offset by a plush back cushion and deep, cozy seat. Slim track arms with welt trim encircle you as you gently glide. A 360-degree swivel base lets you engage with the entire room.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Swivels 360 degrees | Yes |
|---|---|
| Suave and sophisticated barrel-style design with smooth, modern lines for on-trend comfort | Yes |
| Sleek, boldly curved back balanced with an ultra-plush loose back cushion | Yes |
| Deep attached seat with smooth styling and fine topstitching | Yes |
| Slim track arms accented with welt trim | Yes |
| Swivels and glides for soothing comfort and convenience | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 31 × 35.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maeve |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Swivel |
Why buy the Maeve Swivel Gliding Chair – 225402 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.