Laurel Chair & A Half – 655411
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Roomy chair-and-a-half with a ComfortCore® cushion, petite rolled arms, welt trim and decorative wood legs; includes one 18″ accent pillow and customizable fabric options.
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 52 × 39 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Laurel |
| Features | Customizable, Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Laurel Chair & A Half – 655411
Our Laurel Chair-And-A-Half has an understated look that complements your laid-back lifestyle. Simple elements like petite rolled arms, welt trim, decorative wood legs and button detail on the back make this roomy piece a welcome addition to any living room, den or nursery. The patented ComfortCore® cushion provides optimum support for a long or short sit. Includes one 18” accent pillow. A matching ottoman is also available.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Stylish stationary chair | Yes |
|---|---|
| Patented ComfortCore® cushion | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| Padded outer arms | Yes |
| Padded outer back | Yes |
| Includes one 18” accent pillow | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and finishes | Yes |
| Matching ottoman available separately | Yes |
Videos
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 52 × 39 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Laurel |
| Features | Customizable, Fabric |
Why buy the Laurel Chair & A Half – 655411 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.