9e00-04 Emerson Chair And A Half
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
9e00-04 Emerson Chair And A Half
Whether buying for comfort or style, our Emerson collection is the perfect addition to your living area. This silhouette is so versatile it will work in virtually any home… especially once you customize it with your own fabric selection! Available with our without brass nailhead trim. This collection includes a sofa, loveseat, chair and a half, swivel chair, and large ottoman.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 46″ (116.8 cm) 46INH |
|---|---|
| Depth | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 30″ (76.2 cm) |
| Seat Depth | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 4.5″x1.5” wood, screw-in |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
Why buy the 9e00-04 Emerson Chair And A Half from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.