Broadmore Upholstered Accent Chair
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Broadmore upholstered accent chair features a transitional style with a durable Rubberwood solids frame and rich Cobblestone Brown & Faux Sheepskin fabric upholstery. Its design blends traditional and contemporary elements for a timeless aesthetic.
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 32 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone Brown & Faux Sheepskin Fabric |
| Style | Fabric |
| Collection | Broadmore |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Broadmore Upholstered Accent Chair
Transitional style is a marriage of traditional and contemporary furniture, finishes, materials and fabrics equating to a classic, timeless design. Furniture lines are simple yet sophisticated, featuring either straight lines or rounded profiles. The transitional style is one of the most popular styles used to decorate homes. It incorporates design elements from a variety of centuries, which allows homeowners to feel comfortable and elegant at the same time. The transitional style features warm, rich colors that are very inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Faux Sheepskin Upholstery | Yes |
|---|---|
| Rounded Legs | Yes |
| Arched Armrest | Yes |
| Wide Seat | Yes |
| Enhanced Luxurious Look & Feel | Yes |
| Combined_dimensions | W32 x D35 x H38 |
| Feature_1 | Faux Sheepskin Upholstery |
| Feature_2 | Rounded Legs |
| Feature_3 | Arched Armrest |
| Feature_4 | Wide Seat |
| Feature_5 | Enhanced Luxurious Look & Feel |
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 32 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone Brown & Faux Sheepskin Fabric |
| Style | Fabric |
| Collection | Broadmore |
| Features | Fabric |
Why buy the Broadmore Upholstered Accent Chair from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.