Meritage Jr Executive Desk
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Jr Executive Desk Base,Jr Executive Desk Top
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Aged Charcoal w/ Rub Thru & Caramel |
| Style | Traditional |
| Collection | Meritage |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Meritage Jr Executive Desk
Creativity starts with the Meritage jr. executive desk. Meticulously crafted using Poplar solids with Birch and Maple veneers, this piece features an Aged Charcoal with rub thru and Caramel finish. There are seven drawers with wood-framed fronts, each drawer is designed to provide ample storage space while exuding timeless charm. Among these, two locking file storage drawers offer added security and organization for your important documents. Also included is a flip down keyboard drawer offering a seamless solution for your typing needs while ensuring efficient wire management. The desk is further distinguished by its heavy base molding, which not only adds structural integrity but also lends a refined finish to the piece. Completing the look are the Antique Pewter bail pull and knob hardware, providing a tasteful contrast and enhancing the overall traditional-inspired allure of the desk. Make an impressive statement with the Meritage jr. executive desk.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Birch and Maple Veneers |
|---|---|
| Finish | Aged Charcoal w/ Rub Thru & Caramel |
| Dimensions | W66 x D32 x H31 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 36.66 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| Flip Down Keyboard Tray | Yes |
| 2 Locking File Storage Drawers | Yes |
| Planked Panel Accents | Yes |
| Beautiful Under Top Molding | Yes |
| Heavy Base Molding | Yes |
| Antique Pewter Bail Pull & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 255 lbs. |
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Aged Charcoal w/ Rub Thru & Caramel |
| Style | Traditional |
| Collection | Meritage |
| Features | Storage |
Why buy the Meritage Jr Executive Desk from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.