Kensington 2 Door Accent Cabinet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from Eucalyptus solids and Ash veneers with a wire brushed Turquoise finish and Spice wood tone top, this 38″ accent cabinet features two mirrored doors with decorative floral pattern overlays. It includes one concealed fixed shelf.
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 38 × 37 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Turquoise w/ Worn Wood Tone Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Kensington |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Kensington 2 Door Accent Cabinet
Transform your home with the Kensington 38″ accent cabinet. Crafted of Eucalyptus solids and Ash veneers in a wire brushed Turquoise finish and Spice wood tone top. Features two mirrored doors with decorative floral pattern overlays, block feet and one concealed fixed shelf behind doors. A unique piece that will work with any décor from traditional to contemporary.
Product Details
| Wood | Eucalyptus Solids w/ Ash Veneers |
|---|---|
| Finish | Turquoise w/ Worn Wood Tone Tops |
| Dimensions | W38 x D17 x H37 |
| Drop Pendant Hardware In Antique Brass | Yes |
| One Fixed Interior Shelf | Yes |
| Decorative Overlay In Floral Pattern & Mirrored Glass | Yes |
| Nylon Floor Guides to Protect Floors from Scratches and Indentations | Yes |
| Features Two Door Cabinet | Yes |
| Block Foot | Yes |
| Box Dimensions | W42 x D21 x H40 |
| Cubes | 19.69 |
| Weight | 135 lbs. |
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 38 × 37 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Turquoise w/ Worn Wood Tone Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Kensington |
Why buy the Kensington 2 Door Accent Cabinet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.