Fireplace TV Consoles 417 80 Inch Console w/ Fire FTS
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
80 Inch Fireplace TV Console,50 Inch Infinity Firebox
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multiple Finishes |
| Style | Transitional |
| Collection | Fireplace TV Consoles |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Fireplace TV Consoles 417 80 Inch Console w/ Fire FTS
Charming and full of character, the Allyson Park 80 Inch Fireplace TV Console blends cottage-inspired design with modern functionality. Crafted of Poplar solids with Cathedral White Oak and Pine veneers, it features a striking two-tone Wirebrushed White and Charcoal finish that brings warmth and texture to your space. Elegant under top molding and substantial base molding frame the piece with classic detail. Two wood-framed doors accented by Antique Pewter knob hardware open to reveal adjustable wood shelves, offering versatile storage for your media essentials. Wow your family and friends with the alluring glow of the Trend Firebox. The firebox has a multi-fire flame effect, meaning you will see vivid flames that are brighter and more lifelike day or night. This unit boasts safe ceramic heat, awarding you energy savings with the ability to warm up to one thousand square feet. The built-in electronic thermostat maintains room temperature for perfect comfort and increased energy efficiency. With safety in mind, cool-touch glass has been installed making it safe for children and pets in any location. Use the remote control or the built-in touch controls to cycle through a variety of different color themes, allowing you to customize your flame to fit your personality. Luxury. Redefined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Fireplace TV Consoles |
|---|---|
| Finish | Multiple Finishes |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 45.81 |
| Includes TV Console & Trend Firebox Insert | Yes |
| Ships with an Adjustable/Removable Shelf | Yes |
| Multiple Flame Color Schemes | Yes |
| Vivid Life Like Flames | Yes |
| Can Heat up to 1000sqft | Yes |
| 2 Wood Framed Doors | Yes |
| One Adjustable Wood Shelf Behind Each Door | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 240 lbs. |
| Dimensions | W80 x D18 x H32 |
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multiple Finishes |
| Style | Transitional |
| Collection | Fireplace TV Consoles |
| Features | Storage |
Why buy the Fireplace TV Consoles 417 80 Inch Console w/ Fire FTS from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
Entertainment Accessories Electric Fireplace Insert
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.