Farmhouse Reimagined Trestle Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Trestle Table Base,Trestle Table Top
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Farmhouse Reimagined Trestle Table
Give your dining room an aged cottage look with the Farmhouse Reimagined Trestle Table. This versatile design is easily paired with various chair types, featuring pine solids with a hickory veneer top. Its heavily distressed finish is all purpose and favorable to any space, as it includes a removeable leaf.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Hickory and Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Dimensions | W40 x D96 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 22.68 |
| Includes One 18 Inch Removable Leaf (T4096) | Yes |
| Easy Glide System | Yes |
| Tapered Legs | Yes |
| Finish Features Heavy Wire Brush and Distressing | Yes |
| Weight | 215 lbs. |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
Why buy the Farmhouse Reimagined Trestle Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.