Armand Trestle Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Trestle Table Base,Trestle Table Top
| Weight | 233 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 106 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Brownstone |
| Style | Traditional |
| Collection | Armand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Armand Trestle Table
Create a grand gathering with the Armand trestle table. Crafted of rubberwood solids with cathedral hickory veneers, this table features an antique brownstone finish. The Armand trestle table features a large top at 82” long but the included 24” removable leaf makes it grand at 106”. The top is anchored by a trestle base with heavy square turned posts that are reminiscent of a 17th century French antique. Prepare to wow your family and friends with the Armand trestle table.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Cathedral Hickory Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique Brownstone |
| Dimensions | W42 x D106 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 26.31 |
| Includes One 24 Inch Leaf | Yes |
| French Antique Style Base | Yes |
| Heavy Square Turned Base | Yes |
| Light Distressing | Yes |
| Weight | 233 lbs. |
| Weight | 233 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 106 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Brownstone |
| Style | Traditional |
| Collection | Armand |
Why buy the Armand Trestle Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.