Trestle Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Farmhouse Reimagined trestle table top features pine solids and a hickory veneer with a wire brushed chestnut finish. It includes an 18-inch removable leaf, expanding the table to 96 inches.
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Trestle Table Top
Crafted of pine solids and a hickory veneer top, the Farmhouse Reimagined trestle tabletop features a wire brushed chestnut finish. This top has an 18” removable leaf allowing users to expand the table to 96” when needed or contract it to 78” to save space. Pair this top with the Farmhouse Reimagined trestle table base to wow family and friends. Farmhouse Reimagined offers cottage styles you love with a heavily distressed finish that will work from the beach to the mountains to an industrial loft.
Product Details
| Cubes | 14.49 |
|---|---|
| Includes One 18 Inch Removable Leaf (T4096) | Yes |
| Finish Features Heavy Wire Brush and Distressing | Yes |
| Planked Panels | Yes |
| Combined_dimensions | W40 x D96 x H30 |
| Feature_1 | Includes One 18 Inch Removable Leaf (T4096) |
| Feature_2 | Finish Features Heavy Wire Brush and Distressing |
| Feature_3 | Planked Panels |
| Epcubes | 14.49 |
| Epboxwidth | 81.54 |
| Epboxdepth | 43.58 |
| Epboxheight | 7.05 |
| Epprodwidth | 40 |
| Epproddepth | 96 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 162 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
Why buy the Trestle Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.