Trestle Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Double Bridge trestle tabletop is made from rubberwood solids and acacia veneers with a dark chestnut finish. It includes two 12-inch leaves for expanding the table surface.
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 36 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Chestnut |
| Style | Rustic |
| Collection | Double Bridge |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Trestle Table Top
Crafted of rubberwood solids and acacia veneers, the Double Bridge trestle tabletop features a dark chestnut finish. This gathering tabletop has two 12” leaves, one for each end of the table, to easily expand for larger gatherings. Reinvent your style and pair this top with the Double Bridge trestle table base to create a memorable piece.
Product Details
| Cubes | 11.69 |
|---|---|
| Includes Two 12 Inch Leaves | Yes |
| Combined_dimensions | W36 x D96 x H30 |
| Feature_1 | Includes Two 12 Inch Leaves |
| Epcubes | 11.69 |
| Epboxwidth | 76.25 |
| Epboxdepth | 39.25 |
| Epboxheight | 6.75 |
| Epprodwidth | 36 |
| Epproddepth | 96 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 114 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 36 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Chestnut |
| Style | Rustic |
| Collection | Double Bridge |
Why buy the Trestle Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.