Drop Leaf Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This dining table top is made from rubberwood solids with an antique honey finish and heavy distressing. It includes two 8-inch drop leaves, offering flexibility for smaller dining areas.
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Honey |
| Style | Cottage |
| Collection | Carolina Crossing |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Drop Leaf Table Top
Crafted of rubberwood solids, the Carolina Crossing drop leaf table top features an antique honey finish with heavy distressing. This top features two 8 inch drop down leaves on each end of the table allowing flexibility and making this piece a perfect piece for small dining spaces. Pair this top with the Carolina Crossing drop leaf table base to create a memorable piece. Carolina Crossing offers affordable solids in a perfect scale for smaller dining areas.
Product Details
| Cubes | 6.53 |
|---|---|
| Includes Two 8″ Drop Leaves | Yes |
| Combined_dimensions | W42 x D42 x H30 |
| Feature_1 | Includes Two 8″ Drop Leaves |
| Epcubes | 6.53 |
| Epboxwidth | 46 |
| Epboxdepth | 46 |
| Epboxheight | 5.34 |
| Epprodwidth | 42 |
| Epproddepth | 42 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 46 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Honey |
| Style | Cottage |
| Collection | Carolina Crossing |
Why buy the Drop Leaf Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.