Whitney Display Cabinet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids and oak veneers, the Whitney display cabinet offers English country charm with a weathered gray finish. It features wood-framed glass shelves, touch lighting, and five felt-lined storage drawers.
| Weight | 224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 68 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique Linen w/ Weathered Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Whitney |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Whitney Display Cabinet
Invite an English country charm into your home with the Whitney display cabinet. Crafted of rubberwood solids with oak veneers, this piece features wooden drawer glides, felt lined top and center drawers to protect contents, a gallery top, planked back panel in a weathered grey finish, two wood framed glass shelves behind the two wood framed glass doors, touch lighting to illuminate the display, five bottom storage drawers, turned bun feet, and is accented by wooden knob hardware with metal inserts. The antique linen and weathered gray finish gives this group an heirloom appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique Linen w/ Weathered Gray |
| Dimensions | W54 x D18 x H68 |
| Box Dimensions | W56 x D20 x H59 |
| Cubes | 38.62 |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Wood-on-Wood Drawer Glides | Yes |
| Felt Lined Top & Center Drawers | Yes |
| Display Cabinet Features Wood Framed Glass Shelves | Yes |
| Display Cabinet Has Touch Lighting | Yes |
| Display Cabinet Has 5 Bottom Storage Drawers | Yes |
| Wood Knob Hardware w/ Metal Inserts | Yes |
| Weight | 224 lbs. |
| Weight | 224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 68 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique Linen w/ Weathered Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Whitney |
| Features | Storage |
Why buy the Whitney Display Cabinet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.