Morrow Bay Hall Buffet – White
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This elegant Morrow Bay hall buffet is crafted from acacia solids and birch veneers with a Porcelain White finish. It features three felt-lined drawers, four wood-framed doors with peg accents, and two adjustable shelves.
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 76 × 44 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sandy Taupe & Porcelain White |
| Style | Eclectic |
| Collection | Morrow Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Morrow Bay Hall Buffet – White
Turn an otherwise empty space into something extraordinary with the Morrow Bay hall buffet. Crafted with excellence using acacia solids and birch veneers, this piece features a Porcelain White finish. There are three full extension drawers that are felt-lined to protect your valuables. Four doors have a solid wood frame and feature peg accents for a craftsman’s feel. Behind each set of doors are two adjustable shelves. The Antique Pewter knob hardware on the drawers and doors give off an eclectic vibe. With the versatility of the Morrow Bay hall buffet, it is sure to command attention in any space.
Product Details
| Wood | Acacia Solids w/ Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Sandy Taupe & Porcelain White |
| Dimensions | W76 x D15 x H44 |
| Box Dimensions | W80 x D18 x H47 |
| Cubes | 39.32 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (35mm) | Yes |
| English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Felt-Lined Drawers | Yes |
| Wood Framed Door Fronts | Yes |
| Peg Accents | Yes |
| 2 Adjustable Shelves Behind Each Set of Doors | Yes |
| Weight | 228 lbs. |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 76 × 44 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sandy Taupe & Porcelain White |
| Style | Eclectic |
| Collection | Morrow Bay |
Why buy the Morrow Bay Hall Buffet – White from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.