Lakeshore Server- Navy
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Lakeshore server in navy features durable rubberwood solids with pine veneers and a two-toned finish. It offers practical storage with two full extension drawers, stemware storage, and adjustable shelves.
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 56 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Wirebrushed Navy w/ Wood Tone Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Lakeshore |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Lakeshore Server- Navy
Accent your space with the Lakeshore server in navy. Crafted of rubberwood solids with pine veneers, this piece features a two-toned navy and wood finish, two fully stained full extension drawers for easy access to storage, X accents on the end panels, stemware storage, two adjustable shelves at each end of the case and one center adjustable shelf, and is accented by dark pewter knob hardware. This server is available in an alternate finish, offering a traditional style that features warm, rich colors that are very inviting.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 31.91 |
|---|---|
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| X Accents End Panels | Yes |
| Stemware Storage | Yes |
| 4 Adj Shelves & 2 Drawers | Yes |
| Dark Pewter Knob Hardware | Yes |
| Combined_dimensions | W56 x D18 x H40 |
| Feature_1 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_2 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_3 | Bottom Case Dust Proofing |
| Feature_4 | Fully Stained Interior Drawers |
| Feature_5 | X Accents End Panels |
| Feature_6 | Stemware Storage |
| Feature_7 | 4 Adj Shelves & 2 Drawers |
| Feature_8 | Dark Pewter Knob Hardware |
| Epcubes | 31.91 |
| Epboxwidth | 59 |
| Epboxdepth | 21 |
| Epboxheight | 44.5 |
| Epprodwidth | 56 |
| Epproddepth | 18 |
| Epprodheight | 40 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 154 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Blue |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 56 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Wirebrushed Navy w/ Wood Tone Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Lakeshore |
| Features | Storage |
Why buy the Lakeshore Server- Navy from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.