Capeside Cottage Spindle Back Dining Bench – Black (RTA)
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids with a Royal Black finish, this Capeside Cottage dining bench features a sturdy spindle back and saddle-shaped seat for comfort. It is equipped with splayed turned legs for stability and nylon glides to protect flooring.
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Porcelain White & Royal Black |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Capeside Cottage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Capeside Cottage Spindle Back Dining Bench – Black (RTA)
Sit and relax with the Capeside Cottage spindle back dining bench. Crafted with excellence using rubberwood solids, this bench features a Royal Black finish. The bench has a sturdy spindle back that adds a touch of modern to a classic. The saddle shaped seat adds for comfort while the splayed turned legs add for stability. Nylon chair glides are added to protect your flooring. If you live in the country, reside near the coast, or wish you did, the Coastal Farmhouse feel of the Capeside Cottage spindle back dining bench can help make your homes desired look complete.
Product Details
| Royal Black Finish | Yes |
|---|---|
| Low-Profile Spindle Back | Yes |
| Saddle Shaped Seat | Yes |
| Splayed Turned Legs | Yes |
| Nylon Chair Glides | Yes |
| Combined_dimensions | W48 x D20 x H32 |
| Feature_1 | Royal Black Finish |
| Feature_2 | Low-Profile Spindle Back |
| Feature_3 | Saddle Shaped Seat |
| Feature_4 | Splayed Turned Legs |
| Feature_5 | Nylon Chair Glides |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Porcelain White & Royal Black |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Capeside Cottage |
Why buy the Capeside Cottage Spindle Back Dining Bench – Black (RTA) from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.