Vintage Series X Back Counter Chair – Antique White
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Vintage Series X back counter chair combines classic vintage styling with an industrial feel, crafted from pine veneer and metal. It features a distressed metal finish in Antique White, offering a unique designer look.
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 19 × 41 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Distressed Metal |
| Style | Vintage |
| Collection | Vintage Series |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Vintage Series X Back Counter Chair – Antique White
Indulge in classic vintage styling and industrial feel with the Vintage Series X back counter chair. Crafted of metal, this piece features multiple finish options and heavy distressing. Distressed metal finishing accompanied by colors that can mix and match offer a unique designer look.
Product Details
| Cubes | 8.18 |
|---|---|
| Multiple Finish Options | Yes |
| Classic Vintage Styling | Yes |
| Unique Designer Look | Yes |
| Heavy Distressing | Yes |
| Weight Limit: 250 Pounds | Yes |
| Seat Height: 24″ | – |
| Seat Dimensions: W 17 1/2 x D16 1/4 x SH 24 | Yes |
| Combined_dimensions | W19 x D20 x H41 |
| Feature_1 | Multiple Finish Options |
| Feature_2 | Classic Vintage Styling |
| Feature_3 | Unique Designer Look |
| Feature_4 | Heavy Distressing |
| Feature_5 | Weight Limit: 250 Pounds |
| Feature_6 | Seat Height: 24″ |
| Feature_7 | Seat Dimensions: W 17 1/2 x D16 1/4 x SH 24 |
| Epcubes | 8.18 |
| Epboxwidth | 25.25 |
| Epboxdepth | 20.75 |
| Epboxheight | 54 |
| Epprodwidth | 19 |
| Epproddepth | 20 |
| Epprodheight | 41 |
| Ep_carton | 0.5 |
| Weight | 21 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Black |
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 19 × 41 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Distressed Metal |
| Style | Vintage |
| Collection | Vintage Series |
Why buy the Vintage Series X Back Counter Chair – Antique White from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.