Devonshire Console Stool
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Devonshire console stool is made from Rubberwood solids with a Weathered Sandstone finish and a padded upholstered seat. It includes tapered legs, a footrest, and nylon glides for floor protection.
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 29 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Devonshire |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Devonshire Console Stool
Take a seat and get cozy with the Devonshire console stool. Crafted with excellence using Rubberwood solids, this stool features a Weathered Sandstone finish and a padded upholstered seat in a Sand colored fabric. The seat is oversized for added comfort. Tapered legs flow to a footrest, and nylon chair glides are included to protect your flooring. Pair this stool with the Devonshire console bar table and turn your house into a home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 3.32 |
|---|---|
| Wire Brush Distressing | Yes |
| Tapered Legs | Yes |
| Fabric: 75% Polyester 25% Acrylic in a Sand Color | Yes |
| Combined_dimensions | W29 x D16 x H24 |
| Feature_1 | Wire Brush Distressing |
| Feature_2 | Tapered Legs |
| Feature_3 | Fabric: 75% Polyester 25% Acrylic in a Sand Color |
| Epcubes | 3.32 |
| Epboxwidth | 33.25 |
| Epboxdepth | 19.88 |
| Epboxheight | 8.67 |
| Epprodwidth | 29 |
| Epproddepth | 16 |
| Epprodheight | 24 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 26 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 29 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Devonshire |
| Features | Fabric |
Why buy the Devonshire Console Stool from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.