Cascade Falls Uph Console Stool
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids with a Satin Espresso finish, this upholstered console stool features a padded seat in Grey Mist Boucle fabric. It includes square block legs with a footrest and nylon chair glides for comfort and floor protection.
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Satin Espresso |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cascade Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Cascade Falls Uph Console Stool
Sit in style and comfort with the Cascade falls upholstered console stool. Crafted with excellence using Rubberwood solids, this stool features a Satin Espresso finish. This stool features a luxuriously padded seat upholstered in Grey Mist Boucle fabric, offering a soft and inviting place to rest. Crafted for both aesthetics and functionality, the stool boasts square block legs that seamlessly flow into the footrest, providing added comfort and stability. Whether you’re perched atop it while getting ready for the day or enjoying a quick break at your console table, this stool ensures a comfortable seating experience. To safeguard your flooring from scratches and scuffs, nylon chair glides have been thoughtfully added, ensuring smooth and hassle-free movement across various surfaces. Elevate your home décor with the understated elegance and unmatched comfort with the Cascade Falls upholstered console stool.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Satin Espresso |
| Dimensions | W16 x D16 x H24 |
| Box Dimensions | W19 x D25 x H10 |
| Cubes | 2.77 |
| Features a Padded Upholstered Seat | Yes |
| Upholstered in Grey Mist Boucle | Yes |
| Webbed Seating | Yes |
| Square Block Legs | Yes |
| Footrest for Added Comfort | Yes |
| Nylon Chair Glides to Protect Flooring | Yes |
| Weight | 19 lbs. |
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Satin Espresso |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cascade Falls |
Why buy the Cascade Falls Uph Console Stool from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.