Messina Estates 3 Drawer Night Stand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This luxurious 3-drawer nightstand features an elegant European style, crafted from rubberwood solids and birch veneers with a cognac finish. It includes fully stained interior drawers, felt-lined top drawers, acanthus leaf overlays, and antique brass hardware.
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 30 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | Messina Estates |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Messina Estates 3 Drawer Night Stand
Enhance any room with this luxurious Messina Estates 3 drawer night stand while obtaining an elegant European style. Crafted with rubber wood solids and birch veneers, this piece features fully stained interior drawers, felt lined top drawers and beautifully detailed acanthus leaf overlays. The unique cognac finish paired with the rich detail throughout this piece is sure to make a statement in any bedroom.
Product Details
| Wood | Poplar and Rubberwood Solids w/ Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Cognac |
| Dimensions | W30 x D17 x H30 |
| Box Dimensions | W35 x D21 x H33 |
| Cubes | 13.7 |
| English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Acanthus Leaf Onlays | Yes |
| Framed Drawer Fronts | Yes |
| Antique Brass Bail Hardware | Yes |
| Weight | 79 lbs. |
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 30 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | Messina Estates |
Why buy the Messina Estates 3 Drawer Night Stand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.